LASEROWE LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU
Blisko co druga kobieta powyżej 50 roku życia cierpi z powodu nietrzymania moczu. Niestety dla większości temat jest bardzo wstydliwy, co powstrzymuje przed konsultacją problemu ze specjalistą. W naszym gabinecie zapewnimy Ci najlepsze warunki i odpowiedni komfort psychiczny.
Najczęstszym powodem wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienia mięśni dna macicy tzw. mięśni Kegla. Mięśnie nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej. Powodem objawów może być również zbyt duże rozciągnięcie pochwy, co prowadzi do zmiany kąta nachylenia cewki moczowej i do bezwiednego wyciekania moczu.
Nieprzyjemne dolegliwości mają miejsce jedynie w sytuacjach podwyższonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Najczęściej objawy schorzenia zaobserwować można podczas śmiechu, kaszlu, kichania oraz w trakcie wysiłku fizycznego. W spoczynku objawy nie występują.
Problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy wielu kobiet po porodzie naturalnym lub po okresie menopauzy. W Polsce ze schorzeniem zmaga się ok.
3 do 5 mln kobiet. W grupie kobiet po trzydziestym roku życia odsetek ten może wzrastać do 30%, a po pięćdziesiątym – do prawie 60%.
Nie leczone dolegliwości prowadzą do obniżenia komfortu życia, m.in. z powodu nieprzyjemnego zapachu będącego efektem wyciekania moczu. Mogą przyczynić się także do wystąpienia wielu powikłań, takich jak zapalenie układu moczowego, zapalenie dróg rodnych oraz wyprysków skóry krocza.
Rozpoznanie dolegliwości przeprowadza się na podstawie wywiadu chorobowego oraz po przeprowadzeniu badań diagnostycznych, do których zalicza się próbę Bonneya i testy podpaskowe, umożliwiające dokonanie obiektywnej oceny stopnia schorzenia. Próba Bonneya polega na wykonywaniu próby kaszlowej po uprzednim wypiciu 2 litrów płynu. Wyciek moczu podczas wymuszonego kaszlu pozwala zdiagnozować, czy mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania objawów. Jedną z możliwości jest właśnie laseroterapia.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest szybką i niemal całkowicie bezbolesną procedurą, która pozwala uniknąć skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.
Zabieg trwa ok. 30 min., jest bezinwazyjny i nie wymaga znieczulenia, nie niesie też ryzyka wystąpienia powikłań, jakie często występują w przypadku operacji.
Leczenie wysiłkowego nieotrzymania moczu polega na przywróceniu napięcia i sprężystości mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. W tym celu stosujemy metodę laserowego obkurczania pochwy laserem erbowo-yagowym, dzięki której luźna pochwa wraca do swojego pierwotnego kształtu. Laser powoduje namnażanie włókien kolagenowych śluzówki oraz sprzyja obkurczaniu istniejących tkanek poddanych zabiegowi. Metoda prowadzi przede wszystkim do wzmocnienia powięzi wewnątrzmiedniczej, ścian pochwy oraz całego obszaru ujścia cewki moczowej, co powoduje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej oraz przywraca jej prawidłową funkcjonalność.
Po przeprowadzonym zabiegu pacjentka stopniowe odzyskuje kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi. Pełny efekt odczuwalny jest po upływie około miesiąca. Najczęściej wystarczający jest jeden zbieg. W razie potrzeby możliwe jest powtórzenie leczenia po upływie 4 tygodni.
Zabieg nie wymaga hospitalizacji. Pacjentka od razu po zabiegu może wrócić do codziennych obowiązków. Możliwe jest wystąpienie przesięku surowiczego, dlatego zaleca się stosowanie podpasek do momentu ustąpienia plamienia. Zalecana jest także abstynencja seksualna przez okres ok.1 tygodnia.
Polecamy również regularne ćwiczenie mięśni Kegla, a w przypadku kobiet po menopauzie, stosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej może przyczynić się do przedłużenia efektu zabiegu.
-
infekcje dróg moczowych i rodnych,
-
niepoprawna cytologia oraz badanie USG narządów rodnych,
-
ciąża,
-
karmienie piersią.